h Dolar 28,9666 % 0.15
h Euro 31,4843 % 0.15
h Altın (Gr) 1.938,45 %0,77
h Çeyrek Altın 3.181,00 %2,15
a
  • ONHaber.Net
  • Dünya
  • Yunanistan’da Başbakan’ın partisi tarihi farkla birinci oldu; ancak yine de tek başına hükümet kurmak için gereken çoğunluğa ulaşamadı

Yunanistan’da Başbakan’ın partisi tarihi farkla birinci oldu; ancak yine de tek başına hükümet kurmak için gereken çoğunluğa ulaşamadı

T24 Dış Habereler Yunanistan'da yapılan genel seçimlerde Başbakan Kiryakos Miçotakis'in iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi (YDP), oyların yüzde 40'ından fazlasını alsa da sandıktan hiçbir parti için kesin zafer çıkmadı.  Sandıkların yüzde 95'ten ...

T24 Dış Habereler

Yunanistan’da yapılan genel seçimlerde Başbakan Kiryakos Miçotakis’in iktidardaki Yeni Demokrasi Partisi (YDP), oyların yüzde 40’ından fazlasını alsa da sandıktan hiçbir parti için kesin zafer çıkmadı. 

Sandıkların yüzde 95’ten fazlası açılırken, YDP en yakın takipçisi ana muhalefet partisi radikal sol SYRIZA’ya 20 puandan fazla fark attı. SYRIZA’nın 20,1 bandında kalmasıyla YDP, 1974’teki askeri cunta yönetiminden bu yana en büyük farklardan biriyle seçimi birinci sıra bitirmiş oldu. YDP, Yunanistan’da solun kalelerinden biri olan Girit’te bile beklenen oy seviyesinin çok üzerine çıkmayı başardı.

Miçotakis’e en yakın isimlerden olan eski Yunanistan Devlet Bakanı Giorgos Geropetritis, “Görünüşe göre Yeni Demokrasi çok büyük bir zafer elde edecek. Yunan halkı geçmişe baktı ve gelecek nesiller için oy kullandı” dedi. Hükümet yetkilileri, sonucu “büyük zafer” olarak nitelendirdi. Miçotakis de sonuçtan “gurur duyduğunu” söyleyerek yeni dönemde daha sıkı çalışacağını ifade etti.

YDP, attığı büyük oy farkına rağmen, bu seçimlerde SYRIZA hükümeti döneminde kararlaştırılan nisbi seçim sistemi uygulandığı için tek başına iktidar olacak çoğunluğa ulaşamadı. Yunanistan’da yeni sistemde bir partinin tek başına iktidar olabilmesi için oyların en az yüzde 46’sını alarak 300 sandalyeli parlamentoda 151 ile salt çoğunluğa ulaşması gerekiyor. 

Oyların yüzde 95’ten fazlası sayılırken, eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis’in genel başkanlığını yaptığı MeRa25 gibi bazı küçük partiler, yüzde 3 barajının altında kalarak parlamentoya girecek orana ulaşamadı. MeRa25, geçen dönem parlamentoya girmeyi başarmıştı.

Komünist KKE ise oylarını yükselterek 4. sırada kalmayı başardı. Parti, özellikle şehirlerde büyük başarı elde ederek oylarını yüzde 5,5’ten 7,2’ye çıkardı. KKE, sonucun iktidarın “neoliberal” politikalarına karşı gösterdikleri direncin sonucu olduğunu belirtti.

Seçimin en büyük kaybedeni ise SYRIZA oldu. 2019’da oyların yaklaşık yüzde 31,5’ini alan radikal sol, yüzde 20 seviyesine kadar geriledi. Nisbi seçim sistemi nedeniyle tekrar yapılması beklenen seçimlerden sonra Genel Başkan ve eski Başbakan Aleksis Çipras, koltuğunu kaybedebilir.

Pazartesi, protokol gereği Cumhurbaşkanı Katerina Sakellaropoulou, Miçotakis’e koalisyon görüşmeleri yapıp bir hükümet kurması için 3 gün süre verecek.

Açıklanan oy oranlarına göre YDP, üçüncü parti sosyalist PASOK ile bir iş birliği hükümeti kurabiliyor. Ancak PASOK lideri Nikos Androulakis, böyle olası bir işbirliği hükümetinin başına Kiryakos Miçotakis’in gelmesini reddediyordu.
 
Sakellaropoulou, Miçotakis’ten sonra hükümet kurma yetkilerini oy oranlarına göre sırayla diğer partilere verecek. 
 
T24 Atina muhabiri Stelyo Berberakis, “Yürütülen bütün tahminler bu görevlendirmeler süresinde -çok büyük bir sürpriz olmadıkça-  hiçbir sonuç alınamayacağı yönünde. Bu doğrultuda, anayasanın öngördüğü üzere 60 gün sonra, yani haziran sonu ya da temmuz ayı başlarında yeniden seçime gidilmesi söz konusu olacak” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

İlk Suudi kadın astronot özel misyonla Uluslararası Uzay İstasyonu’na doğru yola çıktı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.