h Dolar 28,9208 % 0.08
h Euro 31,4850 % 0.08
h Altın (Gr) 1.924,02 %1,84
h Çeyrek Altın 3.181,00 %2,15
a
  • ONHaber.Net
  • Ekonomi
  • Memur maaşı ne kadar olacak? Memur zammı oranını açıkladılar…

Memur maaşı ne kadar olacak? Memur zammı oranını açıkladılar…

Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, iktidara gelmeleri durumunda memur maaşlarının asgari ücretin 2,5 katı olacağını ve en düşük memur maaşının net 21 bin 265 lira seviyesinde olacağını duyurdu. Cumhur İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan, ''En düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak." açıklamasında bulundu.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde ikinci tura kalan iki lider Erdoğan ve Kılıçdaroğlu geçtiğimiz haftalarda, seçimi kazanmaları halinde memurlara verecekleri maaşları açıkladı. Önce Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı ücret miktarı sonrasında 20 yıldır iktidar olan Erdoğan vaadini Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı seviyeye çıkardı.

MEMUR MAAŞI NE KADAR OLACAK?

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

* “Sevgili halkım, kısa, net bir video daha. Memurlar perişan edilmiştir. Açıkça söylemek gerekirse tarumar edilmiştir. Evleri, barkları viranedir. Borca sürüklenmişlerdir. Bu haksızlığa seyirci kalamam. Rakam insanıyım, rakama bakarım, kararı veririm.

* 2012 yılında en düşük memur maaşı, asgari ücretin 2,5 katıydı. Şu anda bu oran 1.4’lere kadar geriledi. İşte bu yüzden iktidara gelir gelmez, en düşük memur maaşını asgari ücretin 2,5 katına çıkaracağım. Yani bugünün tutarlarıyla söyleyecek olursam en düşük memur maaşı net 21 bin 265 lira seviyesinde olacak.

* Sevgili memur kardeşlerim, Bay Kemal hayatının 27,5 yılını devlette geçirdi. Memurlara baharı getirecek biri varsa inanın bana o da Bay Kemal’dir. Ha şunu da ekleyeyim, memurlarımızın tek sorunu maaş da değil. Birçok sorunla cebelleşiyor, boğuşuyorlar. Hepsini biliyorum.

POLİS, ÖĞRETMEN VE GÜVENLİK PERSONELLERİNE SESLENDİ

* Mesela polislerin çalışma saatleri günde 12-13 saati, ayda 240-250 saati buluyor. Polis intiharlarının arkasında yatan sebeplerden biri de bu. 1 milyon 200 bin öğretmenimiz, geleceğimizin teminatı evlatlarımızı emanet ettiğimiz kıymetlilerimiz… Kalabalık sınıflardan okullarda hijyen sorununa ve malzeme sıkıntısına kadar pek çok imkânsızlık içerisinde görevlerini yapmaya çalışıyorlar.

ERDOĞAN DA MEMUR ZAMMI ORANLARINI AÇIKLADI

HAK-İŞ Genel Kurulu’nda konuşan Cumhur İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan memur maaşlarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

“Temmuz ayında bir adım daha atıyoruz. En düşük memur maaşını en düşük kamu işçisi maaşından aşağı kalmayacak şekilde düzenleyeceğiz” diyen Erdoğan en düşük memur maaşının 22 bin lira olacağını söyledi.

Erdoğan, birinci dereceye giren ve şartları tutan tüm memurların 3600 ek gösterge hakkından da yararlanabilmesinin sağlanacağını açıkladı.

EMEKLİLERE DE YANSIYACAK

7 bin 500 liranın üzerinde emekli maaşı alan emeklileri de sevindireceklerini söyleyen Erdoğan, ”En düşük kamu işçisi ücretini yaklaşık 12 bin liradan yaklaşık 21 bin liranın üzerine çıkardık. En düşük memur maaşı 22 bin lirayı bulacak. Memur maaşlarındaki bu artışlar emeklilere de yansıyacak” dedi.

Memur maaşlarındaki artışın otomatik olarak emeklilere de yansıyacağını söyleyen Erdoğan “Bakanımıza yasal tarih olan temmuza kadar bu çalışmanın tamamlanması talimatı verdim” dedi.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

28 Mayıs: Ekonomi için köprüden önce son çıkış

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.