h Dolar 31,0708 % 0.17
h Euro 33,6790 % 0.17
h Altın (Gr) 2.032,04 %0,76
h Çeyrek Altın 3.453,00 %0,46
a

Çin’de ev fiyatları hızlı düşüyor

Çin emlak sektöründe kriz büyüyor. Devlet teşviklerine rağmen, konut fiyatlarındaki düşüş devam ediyor.

Çin’de konut fiyatları eylülde son bir yılın en hızlı düşüşünü kaydetti. Bu düşüş, Pekin’in emlak piyasasını desteklemek için attığı adımların sektörü canlandırmaya yetip yetmeyeceği konusundaki şüpheleri arttırdı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun bugün açıkladığı rakamlara göre, devlet destekli konutlar hariç olmak üzere 70 şehirde yeni ev fiyatları geçen ay ağustosa kıyasla yüzde 0,3 geriledi. Bu, Ekim 2022’den bu yana aylık bazda görülen en sert düşüş oldu.

DEVLETİN ÖNLEMLERİ İŞE YARAMADI

Bloomberg’in haberine göre fiyat düşüşleri, büyük şehirlerde piyasayı canlandırmak için mortgage faizlerini ve peşinat şartlarını düşürmek gibi önlemler alınmasına rağmen gerçekleşti.

Çinli müteahhitler, kendilerini nakit sıkıntısına sokan, dairelerin tamamlanmasını geciktiren ve ekonomiyi önemli bir itici güçten mahrum bırakan çöküşle boğuşmaya devam etti. Konut satışları ve emlak yatırımları da geçtiğimiz çeyrekte ekonomik çıktı üzerinde bir engel oluşturdu.

SEKTÖR DÖNÜM NOKTASINDA

Bir zamanlar ülkenin en büyük inşaat şirketi olan Country Garden Holdings, ilk kez bir dolar tahvilinde temerrüde düşebileceğinin sinyalini verdiğinde, emlak krizi bu hafta bir başka korkunç dönüm noktasına girmiş oldu.

Müteahhitlerin evleri bitiremeyeceği korkusu Çinli müşterileri ev almaktan vaz geçirdi. Ayrıca Çin’de gayrimenkul uzun süredir bir servet biriktirme ve yatırım aracı. Bu nedenle düşen fiyatlar, ev alıcıları için bir başka caydırıcı unsur.

KONUT ÜRETİMİ TARİHİN EN KÖTÜ DÖNEMİNDE

Çin emlak geliştiricilerinin hisseleri son 14 yılın dip seviyelerine gerilerken Çin’in emlak sektörünün üretimi de 2023’ün üçüncü çeyreğinde yüzde 2,7 daraldı. Böylece sektördeki üretim son dokuz çeyreğin sekizinde küçülmüş oldu. Çin’de 1990’ların sonunda özel bir emlak piyasası kurulmasından bu yana kaydedilen en uzun düşüş gerçekleşti.

Goldman Sachs analistlerine göre, emlak sektöründeki gerileme ve geleneksel otomobil üretimindeki düşüş, ekonomik büyümeyi 2023-2027 yılları arasında yılda yüzde 0,5 puan azaltacak ve istihdam üzerindeki olumsuz etki yaratacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Dul ve yetimlere 5000 TL verilecek mi, ne kadar alacak?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.