h Dolar 28,9208 % 0.08
h Euro 31,4850 % 0.08
h Altın (Gr) 1.924,02 %1,84
h Çeyrek Altın 3.181,00 %2,15
a
  • ONHaber.Net
  • Genel
  • ALES SORU VE KARŞILIKLARI | ÖSYM 2023 ALES-3 soru kitapçığı ve yanıt anahtarı

ALES SORU VE KARŞILIKLARI | ÖSYM 2023 ALES-3 soru kitapçığı ve yanıt anahtarı

ÖSYM'nin düzenlediği 2023 ALES-3'ün tamamlanmasının akabinde soru kitapçığı ve yanıt anahtarını araştıran adaylar, karşılıklarını denetim ederek puanını hesaplamak istiyor. 19 Kasım Pazar günü yapılan imtihanda birbiriyle yarışan adayların arama motorlarında sorguladığı 'ALES soru ve yanıtları, ÖSYM 2023 ALES-3 soru kitapçığı ve karşılık anahtarı' bahislerini haberimizde derledik.

ALES SORU VE YANITLARI | Akademik İşçi ve Lisansüstü Eğitimi Giriş İmtihanı (ALES) için adayların heyecanlı bekleyişi sona erdi. 19 Kasım Pazar günü, saat 10.15’te bu yılın son ALES imtihanı yapılırken lisansüstü eğitim almak isteyen binlerce aday soru kitapçığı ve karşılık anahtarlarının ne vakit yayınlanacağını araştırıyor. İşte tüm merak edilenler…

ALES-3 SORU VE YANITLARI NE VAKİT AÇIKLANACAK?

ALES-3 imtihanında adaylara yöneltilen soru ve karşılıklar şimdi açıklanmadı. İmtihanın atdından soru kitapçıkları ve yanıt anahtarlarının, ÖSYM’nin internet adresinden tıpkı gün içinde erişime açılması bekleniyor. Soru kitapçığı ve yanıt anahtarı yayınlandığında haberimiz güncellenecektir.

ÖSYM ALES/ 3 SORU KİTAPÇIĞI VE KARŞILIK ANAHTARI İÇİN TIKLAYIN

YÜKSEK LİSANS İÇİN ALES PUANI KAÇ OLMALI?

2021 ALES kılavuzunda bu husus şu sözlerle ele alındı:

Üniversite yahut yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca ALES puan kuralı istenilmeyen tezsiz yüksek lisans programları haricindeki lisansüstü programlara öğrenci seçme ve yerleştirme süreçlerinde bu imtihan sonuçları kullanacaklardır. Adayların imtihandan, başvurduğu lisansüstü programın puan çeşidinde en az 55 puan (tezsiz yüksek lisans programları için senatolarca daha düşük bir puan belirlenebilir), lisans diplomasıyla doktora yahut sanatta yeterlik programına başvuracaklar için ise en az 80 puan almaları gerekmektedir.

ÖSYM ALES/ 3 SORU KİTAPÇIĞI VE KARŞILIK ANAHTARI İÇİN TIKLAYIN

Üniversite yahut yüksek teknoloji enstitüsü senatolarınca bu puanların üzerinde bir standart puan belirlenebilir. Yükseköğretim kurumları, lisansüstü programlarına öğrenci seçiminde imtihan puanının, %50’den az olmamak şartıyla, ne kadar yükle değerlendirmeye alınacağını adaylara duyuracaklardır. Yükseköğretim kurumları seçme süreçlerinde yalnızca bu puanlardan yararlanabilecekleri üzere, bu puanları ön eleme maksadıyla yahut kendi yapacakları imtihanın bir kesimi olarak da kullanabileceklerdir.

ALES PUANI KAÇ YIL GEÇERLİ OLACAK?

Akademik İşçi ve Lisansüstü Eğitimi Giriş İmtihanı ALES sonuçlarının geçerlilik müddeti resmi olarak 5 yıldır. ALES puanları, imtihan sonuçlarının açıklanmasından itibaren geçerli olmakla birlikte bu puanlar 5 yıl sonrasına kadar kullanılabilmektedir. Yani 2022 yılı ALES sonuçları 2027 yılına kadar geçerli olacak.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

ALES SONUÇLARI NE VAKİT AÇIKLANACAK? | 2023 ALES/3 sonuç sorgulama

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.